Co jsou probiotika a jaký mají vliv na naše střeva
Co jsou probiotika a jaký mají vliv na naše střeva
V tomto článku si řekneme, co jsou probiotika a prebiotika a v kterých potravinách je najdete. Vysvětlíme si, jak fungují a k čím jso pro naše tělo přinosné.
V našem těle žije více než 2 kg bakterií. Různé kmeny bakterií obývají všechny vnější a vnitřní části našeho těla. Některé z nich mohou způsobit vážné onemocnění, ale většina z nich jsou „dobré“ bakterie, které jsou nezbytné pro řádné fungování našeho těla.
Naše zdraví ovlivňuj zásadním způsobem kvalita a stav střev a střevní mikroflóry (tzv. mikrobiom). Právě ve střevech se totiž vytváří buňky imunitního systému každého člověka. Jakékoli oslabení či poškození střevní mikroflóry se odráží na celkovém zdraví a bývá příčinou celé řady zdravotních problémů. Tohle opakuji ještě jednou. Právě ve střevech se totiž vytváří buňky imunitního systému každého člověka. Jakékoli oslabení či poškození střevní mikroflóry se odráží na celkovém zdraví a bývá příčinou celé řady zdravotních problémů.
Jak říká doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH:
„Láska jde přes žaludek a zdraví přes střevo! Poznejte orgán, který se dostává do popředí pozornosti odborníků a který nás ovlivňuje víc, než jsme si donedávna dokázali představit. Mikrobiom, tedy společenství mikroorganismů, které si pěstujeme v sobě, mnozí nazývají i svým vnitřním tamagoči. Je potřeba se o něj stále starat, odměnou však bývá zdraví a celková pohoda. Střevní mozek totiž ovlivňuje mnoho oblastí, jako například imunitu, metabolismus, výkonnost, či dokonce psychiku. Od stavu našeho střevního mikrobiomu záleží, zda se u nás projeví některé závažné civilizační a chronické nemoci, obezita, alergie nebo dnes „populární“ intolerance.“
Jednou z nejdůležitějších úloh našich „dobrých“ bakterek, je ochrana proti invazi parazitických patogenů. Bakterie s námi spolupracují i při dalších procesech, jako je metabolismus, kde bakterie tlustého střeva Escherichia coli, tvoří vhodné mikroklima střev a produkují vitamíny a další látky, které potřebujeme.
Střevní bakterie umožňují fermentaci vlákniny, vyrábějí vitamin K a vitaminy skupiny B, pomáhají vstřebávání elektrolytů, hlavně soli sodíku a draslíku. Zkrátka, regulují naše trávicí procesy, a tak předcházejí nepříjemným onemocněním, jako jsou průjem či zácpa.
Probiotika
Jsou živé mikroorganismy, které mohou příznivě působit na lidský organismus a jsou schopné dodat tělu potřebné mikroorganismy, které dokážou srovnat rozhozenou základní střevní sestavu. Často jsou součástí zakysaných mléčných výrobků, jako jsou jogurt nebo kefír. Sušené probiotické kultury již existují také ve formě tablet, kapslí, prášku či kapek. Ale probiotika nejsou jen v zakysaných výrobcích. Najdete je i ve fermentované zelenině či kyselém zelí. Termín probiotický je odvozen od řeckého slova pro bios – pro život a označuje živé mikroorganismy. Dějiny probiotik jsou poměrně krátké, objevil je na počátku dvacátého století Ilja Mečnikov, to je pro informaci. A pak tady máme prebiotika.
Prebiotika
Prebiotikum je složka potravin, která podporuje růst a aktivitu střevní mikroflóry skládající se hlavně z laktobacilů a bifidobakterií. Prebiotika jsou zpravidla těžko stravitelné nebo nestravitelné oligosacharidy (vláknina). Ty se v tlustém střevě stávají substrátem pro některé žádoucí bifidobakterie, které je zkvašují.
Probiotika a prebiotika spolu sice intenzivně souvisí (a často se zaměňují), jedná se však o dvě naprosto rozdílné věci. Jednoduše: Prebiotika jsou jednoduché cukry (tzv. oligosacharidy) představující potravu pro prospěšné bakterie. Prebiotika ve střevech vlastně vytváří podmínky vhodné pro růst, přežití a aktivitu všech zdraví prospěšných bakterií – probiotik.
Které potraviny jsou zdrojem prebiotik?
- ovoce – jablka, meruňky
- zelenina – čekanka,
- cibule, artyčoky, pórek, česnek, chřest
- luštěniny
Probiotika při léčbě antibiotiky
Mnohé studie potvrdily, že antibiotika by měly jít vždy ruku v ruce s probiotiky. Probiotika přítomné při antibiotické léčbě eliminují nežádoucí účinky léčby. Zabraňují zničení přirozené mikrobiální flóry ve střevech, a tím snižují nepříjemné a někdy i nebezpečné účinky antibiotik na trávicím systému.
Nejlepší zdroje probiotik :
- Bryndza – obsahuje 30 % probiotických kultur, jeden z nejlepších zdrojů, ideální ovčí bryndza
- Kysané zelí
- Jablečný ocet
- Jogurt – pouze s obsahem probiotických kultur, dívejte se na složení
- Kefír
- Acidofilní mléko
- Miso – (doporučujeme miso z Čech od Kojibakers)
- Kimchi – (doporučujeme miso z Čech od @kojibakers)
- Kombucha – čaj
Zvýšený přísun probiotik organismus se vyžaduje zejména:
- při užívání antibiotik
- při jakémkoliv plísňovém onemocnění na pokožce, v ústech, na pohlavních orgánech apod.
- v případě oslabeného imunitního systému
- při střevních problémech – průjem, zácpa, Crohnova choroba atd.
- při zánětech močových cest
- při špatné funkci jater, slinivky a žlučníku
- v případě alergií a mléčné intolerance
- při onemocnění cukrovkou
- během těhotenství a kojení
Shrnutí na závěr. Probiotika jsou důležitá pro naši střevní mikroflóru a celkovou imunitu člověka. Jezte co nejvíce přírodních probiotik a prebiotik, vaše střeva si budou chrochrat blahem. A budeme mít dostatečné množství dobrých bakterek a to se hodí. Vaše Pavla z Fyzio pro každeho